A kde je detský divák??

Autor: Petra Košová | 29.11.2012 o 22:35 | (upravené 29.11.2012 o 22:44) Karma článku: 11,74 | Prečítané:  811x

Túto otázku si kladiem stále, keď porovnávam televízny program 90 rokov a súčasnosť. Pýtam sa, aký kult majú deti dnes? Kde zmizli kultové programy pre deti a prečo sa prestali vyrábať nové? Načo budú budúci dospeláci nostalgicky s úsmevom spomínať?

Súčasnému detskému divákovi nie je čo závidieť. Ba naopak. Ľutujem dnešné deti a som rada, že som si ako jedna z posledných generácií super detstva mohla vychutnať krásne detské programy. Deti dnes majú Hannu Motanu, Selénu Goméz a iné pubertálne výrastky, pardon, dnes už dospelé mladé dámy so sexuálnymi škandálmi a natrieskanými kontami. My sme mali handrové a drevené bábky z ktorých vzišli kulty ako Kuko (Od kuka do kuka s Paťkou) alebo svojrázny Raťafák Plachta. Keď zaznela zvučka, ktorá sprevádzala Filmárika a Filmušku, netrpezlivo sme čakali, čo nám tí dvaja dnes premietnu. Na obrazovke sa síce objavili len nachvíľu, no dodnes ich nosím v pamäti pri spomienke na detstvo. A keď odbilo sedem hodín, nechali sme bicykel na dvore a udychčaný sme utekali k malým robustným televízorom a s kakaom v ruke sledovali deduška večerníčka, ako zapaľuje lampášikom hviezdy.

Je škoda že súčasné deti sú ochudobnené o kvalitné detské programy. Dnešné televízie dávajú prednosť skôr kvantite a namiesto výroby podobných relácii investujeme do amerických brakov, ktoré šíria svoje posolstvo konzumizmu alebo vyrábame naoko slovenské seriály (tak maximálne hereckým obsadením), ale nevidím nikde žiadne posolstvo, kultúru, slovenskú identitu. A to nehovorím o kvalitných reláciách pre deti. Tie sa vytratili z obrazoviek úplne, čo sa odráža aj na deťoch. Ako môže šesťročné dieťa riešiť, aký má mobil alebo akú fotku si dať na Facebook (!!!) A kde je úcta k starším? Sila autority? Slovník primeraný detskému veku? Nezveličujem, videla som, počula som a som prekvapená, akú silu majú médiá. Médiá majú väčší vplyv než slová rodičov a než si dokážeme pripustiť. Deti pozerajú po škole miesto zábavno-vzdelávacích relácii kriminálne seriály, reality show, sledujú tragické osudy prezentované v reláciách, ktoré na zmrzačených ľuďoch krásne zarábajú. Ani sa vlastne nečudujem, že deti sú frustrované, agresívne a materialisticky založené.

Prečo namiesto x-tého slovenského krimi alebo á la telenovela štýl seriálu neinvestujeme do pekných, zábavno-náučných relácií pre deti?  Koľko rodičov by ocenilo, keby ich deti trávili produktívne čas pri televízii? Mali sme tu Kakao, Majstra N, Bambuľku a deti to pozerali radi, učili sa pri tom a nemyslím si, že by išlo o nákladné projekty. Ktovie, či by dnešný malý divák ocenil takéto relácie, no za pokus by to stálo. Ak by som mohla zmeniť jednu vec v médiách, týkalo by sa to zavedenia detských relácií. Miesto rôznych telemelerán rozprávky, namiesto kriminálnych noviniek, deduška s lampášikom, miesto večerných slovenských telenoviel rodinné seriály a víkendové rána plné Gumkáčikov, Maťka a Kubka, Toma a Jerryho...Život by bol hneď krajší a veselší! A myslím si, že nielen pre tých najmenších.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Súdy v Trenčíne odmietajú riešiť Galkovu kauzu odpočúvania

Obžaloba na bývalého šéfa Vojenského obranného spravodajstva Pavla Brychtu leží na súde od februára 2016. Najvyšší súd mu teraz prikázal konať.

KOMENTÁRE

Česi mieria do čiernej diery Európy. Všetko pre korunu

Je možné, že šanca ľahkého vstupu do eurozóny zmizne.

AUTO

Anketa o Svetové auto roka 2018 sa ponesie v znamení SUV

Posledný ročník vyhral Jaguar F-Pace.


Už ste čítali?