A kde je detský divák??

Autor: Petra Košová | 29.11.2012 o 22:35 | (upravené 29.11.2012 o 22:44) Karma článku: 11,74 | Prečítané:  803x

Túto otázku si kladiem stále, keď porovnávam televízny program 90 rokov a súčasnosť. Pýtam sa, aký kult majú deti dnes? Kde zmizli kultové programy pre deti a prečo sa prestali vyrábať nové? Načo budú budúci dospeláci nostalgicky s úsmevom spomínať?

Súčasnému detskému divákovi nie je čo závidieť. Ba naopak. Ľutujem dnešné deti a som rada, že som si ako jedna z posledných generácií super detstva mohla vychutnať krásne detské programy. Deti dnes majú Hannu Motanu, Selénu Goméz a iné pubertálne výrastky, pardon, dnes už dospelé mladé dámy so sexuálnymi škandálmi a natrieskanými kontami. My sme mali handrové a drevené bábky z ktorých vzišli kulty ako Kuko (Od kuka do kuka s Paťkou) alebo svojrázny Raťafák Plachta. Keď zaznela zvučka, ktorá sprevádzala Filmárika a Filmušku, netrpezlivo sme čakali, čo nám tí dvaja dnes premietnu. Na obrazovke sa síce objavili len nachvíľu, no dodnes ich nosím v pamäti pri spomienke na detstvo. A keď odbilo sedem hodín, nechali sme bicykel na dvore a udychčaný sme utekali k malým robustným televízorom a s kakaom v ruke sledovali deduška večerníčka, ako zapaľuje lampášikom hviezdy.

Je škoda že súčasné deti sú ochudobnené o kvalitné detské programy. Dnešné televízie dávajú prednosť skôr kvantite a namiesto výroby podobných relácii investujeme do amerických brakov, ktoré šíria svoje posolstvo konzumizmu alebo vyrábame naoko slovenské seriály (tak maximálne hereckým obsadením), ale nevidím nikde žiadne posolstvo, kultúru, slovenskú identitu. A to nehovorím o kvalitných reláciách pre deti. Tie sa vytratili z obrazoviek úplne, čo sa odráža aj na deťoch. Ako môže šesťročné dieťa riešiť, aký má mobil alebo akú fotku si dať na Facebook (!!!) A kde je úcta k starším? Sila autority? Slovník primeraný detskému veku? Nezveličujem, videla som, počula som a som prekvapená, akú silu majú médiá. Médiá majú väčší vplyv než slová rodičov a než si dokážeme pripustiť. Deti pozerajú po škole miesto zábavno-vzdelávacích relácii kriminálne seriály, reality show, sledujú tragické osudy prezentované v reláciách, ktoré na zmrzačených ľuďoch krásne zarábajú. Ani sa vlastne nečudujem, že deti sú frustrované, agresívne a materialisticky založené.

Prečo namiesto x-tého slovenského krimi alebo á la telenovela štýl seriálu neinvestujeme do pekných, zábavno-náučných relácií pre deti?  Koľko rodičov by ocenilo, keby ich deti trávili produktívne čas pri televízii? Mali sme tu Kakao, Majstra N, Bambuľku a deti to pozerali radi, učili sa pri tom a nemyslím si, že by išlo o nákladné projekty. Ktovie, či by dnešný malý divák ocenil takéto relácie, no za pokus by to stálo. Ak by som mohla zmeniť jednu vec v médiách, týkalo by sa to zavedenia detských relácií. Miesto rôznych telemelerán rozprávky, namiesto kriminálnych noviniek, deduška s lampášikom, miesto večerných slovenských telenoviel rodinné seriály a víkendové rána plné Gumkáčikov, Maťka a Kubka, Toma a Jerryho...Život by bol hneď krajší a veselší! A myslím si, že nielen pre tých najmenších.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Kiska, Kaliňák či Matovič. Ako reagujú politici na návrh na rozpustenie ĽSNS

Smer pripomína Adolfa Hitlera, Most-híd hovorí o logickom kroku.

SVET

NATO ide do vojny proti Islamskému štátu

Bruselský summit aliancie zatienili teroristické útoky v Manchestri.


Už ste čítali?